Публикуван е докладът за 2013 г. на Комисията относно защитата на финансовите интереси: постигнат e значителен напредък, но държавите-членки трябва да положат повече усилия

Съгласно годишния доклад на Комисията относно защитата на финансовите интереси държавите-членки трябва да задълбочат усилията си за предотвратяване, разкриване и докладване на измамите, засягащи финансовите средства на ЕС. В доклада се съдържат подробни препоръки относно областите, в които националните органи следва да обърнат специално внимание. В него се констатира, че установените измами при разходването на средства на ЕС съставляват по-малко от 0,2 % от всички средства. Въпреки това Комисията е на мнение, че на национално равнище следва да се положат по-големи усилия както в борбата, така и в разкриването на измами. Поради това в годишния доклад относно защитата на финансовите интереси се препоръчва, наред с другото, държавите-членки да преразгледат своите системи за контрол, за да се гарантира, че те са целенасочени и съобразени с риска.

Съгласно доклада положителен е фактът, че на национално равнище е отбелязан добър напредък по отношение на прилагането на нови правила и политики, които ще засилят борбата срещу измамите в идните години. Наред с това през последните 5 години на равнището на ЕС е отбелязан значителен напредък в изграждането на по-стабилна среда за борба с измамите. След цялостното им разгръщане тези инициативи могат да намалят значително равнището на измамите.

Комисарят по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз, статистиката, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета заяви: През последните пет години Комисията изведе борбата с измамите на ново равнище. Представените от нас строги и амбициозни нови правила, инициативи и рамки ясно показват решимостта ни да защитим парите на гражданите от измамници. Сега е време държавите-членки да задълбочат своя принос. Те трябва да укрепят усилията си за предотвратяване, разкриване и преследване на тези, които се опитват да ощетят бюджета на ЕС.

Според доклада броят на измамите, засягащи бюджета на ЕС, които са установени от националните органи, леко е спаднал през 2013 г. в сравнение с 2012 г. По отношение на разходите 248 милиона евро от средствата на ЕС са били засегнати от измами, което се равнява на 0,19 % от разходната част на бюджета. Спрямо предходната година, когато са били засегнати 315 милиона евро, това представлява спад от около 21 %. По отношение на приходите предполагаемите или установените измами възлизат на 61 милиона евро, което се равнява на 0,29 % от сумата на събраните през 2013 г. традиционни собствени ресурси. Спрямо предходната година (със 77,6 милиона евро засегнати от измами) тук също е отбелязан спад от 21 %. Въпреки че общото финансово отражение на измамите, засягащи европейски средства, е намаляло през миналата година, броят на докладваните случаи на измами при разходването на средства на ЕС се е увеличил в сравнение с предходната година. Това може да е резултат от по-строгите мерки за разкриване на измами на по-ранен етап, което води до намаляване на общия размер на засегнатите средства. То също така може да е признак за по-добро докладване на измамите от някои държави членки.

Контекст

Съгласно член 325 от Договора Комисията трябва да изготвя годишен доклад относно защитата на финансовите интереси на ЕС, в който се посочват приетите мерки за борба с измамите, засягащи финансовите средства на ЕС. Подробното описание на равнището на измамите, докладвани от държавите-членки в рамките на целия бюджет на ЕС (т.е. в приходната и разходната му част), спомага и за установяването на най-рисковите области, което от своя страна позволява да се определят необходимите действия на европейско и национално равнище.

Наред с данните за докладвани измами и нередности, възстановяване на суми и финансови корекции и степента на докладване в държавите-членки, всяка година в доклада се отделя по-специално внимание на конкретна област. В тазгодишния доклад се представя напредъкът на държавите-членки при създаването на националните Координационни служби за борба с измамите съгласно изискванията на новия регламент за OLAF. Целта на Координационните служби за борба с измамите е активно сътрудничество и обмен на информация с OLAF, а оттам и по-добра съвместна борба с измамите.  Докладът съдържа подробна информация за държавите-членки, които вече са създали Координационна служба за борба с измамите, и призовава останалите държави членки да направят това до края на годината.

В публикувания днес доклад се описва подробно и големият брой инициативи, предприети от Комисията през 2013 г. по отношение на измами, засягащи бюджета на ЕС. Тези мерки се основават на интензивната програма за борба с измамите, прилагана от Комисията през последните пет години. Освен изпълнението на новата стратегия на Комисията за борба с измамите (IP/11/783) през 2013 г. бе отбелязан значителен законодателен напредък, включващ:

  • предложението на Комисията за създаване на Европейска прокуратура (IP/13/709). Тази нова институция значително ще подобри разследването и преследването на престъпления, засягащи бюджета на ЕС в Европа;
  • новия регламент за OLAF, който влезе в сила и допринесе за засилване на разследващите дейности на OLAF (MEMO/13/651);
  • значителния напредък от институционална гледна точка във връзка с предложението на Комисията относно защитата на финансовите интереси на ЕС чрез наказателното право (IP/12/767). Посредством хармонизирането на определенията на престъпленията срещу бюджета и въвеждането на минимални санкции, които се прилагат за тези престъпления, предложението може значително да спомогне за по-добра защита на средствата и възпиране на измамниците.

За повече информация MEMO/14/487

Докладът е на разположение на адрес:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/reports/communities-reports/index_en.htm

Уебстраница на комисаря на ЕС по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз, статистиката, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета:                   
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/semeta/index_en.htm