На 23 март 2016 г. в Заседателната зала на МВР се проведе редовно заседание на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, председателствано от заместник-министъра на вътрешните работи г-н Филип Гунев.
На заседанието на Съвета беше представена информация по решенията, взети на предходното, а именно:
- информация относно ангажимента на дирекция АФКОС да изготви в срок до юни 2016 г. проект на Наредба за определяне на процедурите за администриране на нередности, съгласно Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове;
- информация относно актуализацията на Плана за действие за 2015 – 2016 г. за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз 2014 – 2020 г.;
- информация относно отговорите по Въпросника за 2015 г. по чл. 325 от Договора за функциониране на Европейския съюз и по Препоръките на Европейската комисия във връзка с доклада на Комисията до Европейския парламент и Съвета за защита на финансовите интереси на ЕС – Борба с измамите – 2014 г.;
- информация относно ангажимента на Изпълнителната агенция за рибарство и аквакултури за изготвяне на пакет от мерки за подобряване управлението и изпълнението на проектите по програмата и за спазване правилата на общата политика в областта на рибарството.
По време на заседанието беше представен и приет проекта на Доклад за дейността на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз през 2015 г., както и изпълнението на задачите през 2015 г., заложени в Плана за действие за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз 2014 – 2020 г.
Дневният ред включваше и запознаване с Регламент (ЕС, Евратом) 2015/1929 на Европейския парламент и на Съвета от 28 октомври 2015 г. за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза. Регламентът въвежда новата база данни EDES-DB (Early Detection and Exclusion Database), която е създадена и се управлява от Комисията, с цел защита на финансовите интереси на ЕС, чрез ранно откриване на рисковете, отстраняване и/или налагане на административни санкции на икономически оператор. Новата система замести действащите до 01.01.2016 Early Warning System (EWS ) и Централната база данни на отстраняванията – Central Exclusion Database (CED), като с нея се въвеждат множество подобрения спрямо предните две, а именно: нови основания, процедури, Експертна комисия по решенията и др.
В края на заседанието беше обсъдена поканата на Председателството на Съвета на ЕС за заявяване на интерес за участие в процедурата по избор на членове на Надзорния съвет на ОЛАФ и въпросът за определяне на кандидат на Република България за член на Надзорния съвет на ОЛАФ.