Правителството прие План за действие за периода 2015-2016 г. за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС. Основните дейности в него следват приоритетите на Стратегията – подобряване на превенцията, повишаване на ефективността при разкриване и противодействие на нередностите и измамите, на дейностите по разследване, възстановяване и санкции, укрепване на сътрудничеството с ОЛАФ и компетентните институции на ЕС, държавите-членки и други държави.
Сред конкретните мерки в плана са разработването на проект на закон за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове, провеждане на специализирани обучения на служители, разработване и внедряване на функционалност за електронно подаване на сигнали за нередности чрез ИСУН 2020, поддържане на регистри на нередностите и измамите, актуализиране на споразуменията за сътрудничество между институциите, представени в Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕС, внедряване на система за обмен на рискова информация с цел улесняване обмена на данни и повишаване ефективността на проверките, провеждане на информационни кампании за гражданите по отношение начините за сигнализиране за нередност, разширяване на оперативното сътрудничество в рамките на ЕС и др.
Приет беше и доклад за дейността на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕС през 2014 г. Докладът е изготвен на базата на информация, представена от членовете на Съвета и от Прокуратурата на Република България. Той обхваща мерките, предприети от страната ни за борба с измамите, засягащи приходната и разходната част на бюджета на ЕС.
Нередностите по структурните и Кохезионния фонд, докладвани през 2014 г. общо до ОЛАФ и на национално ниво, са 523, от които до ОЛАФ са изпратени 180 нередности с финансово изражение 35 110 115 евро. От докладваните нередности 65% са свързани с нарушения за проведена процедура за извършване на обществени поръчки. Три от докладваните нередности са квалифицирани като подозрения за измама с обща сума на нередните разходи 904 122 евро. Това представлява по-малко от 1% от общия брой на нередностите и по-малко от 3% от общата сума на нередните разходи за всички нередности.
Нередностите по земеделските фондове са общо 808, като 28 от тях с финансово изражение 2 378 268 евро са докладвани на ОЛАФ. В 73% от случаите нередностите се дължат на недължимо получени суми или невъзстановяване на недължимо получени суми заради административна грешка. За 2014 г. до ОЛАФ са докладвани девет нередности, квалифицирани като подозрения за измама, с обща сума на нередните разходи 1 092 436 евро и две нередности, квалифицирани като установени измами, с обща сума на нередните разходи 90 586 евро. Общата сума на нередните разходи на нередностите, квалифицирани като подозрение за измама и установена измама, представлява 13% от общата сума на нередните разходи за всички нередности.