В периода 24 – 26 септември т.г. в София се проведе годишния семинар на координационните служби за борба с измамите АФКОС (съгласно чл. 3, т. 4 от Регламент № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета).
Тази година Европейската служба за борба с измамите избра България за домакин на събитието. Годишният семинар е важен форум и отлична възможност за провеждане на дискусии, обмяна на опит и укрепване на сътрудничеството с ОЛАФ и с чуждите партньорски служби.
В събитието участваха представители на ОЛАФ, представители на службите за борба с измамите в Италия, Естония, Хърватия, Румъния и Португалия, както и представители на Албания, Македония, Сърбия, Турция, Босна и Херцеговина, Косово и Черна Гора. От българска страна участваха служители на дирекция АФКОС в МВР, представители на Сертифициращия орган в Република България, представители на Управляващия орган на ОПАК и на Прокуратурата на Република България.
Тази година фокусът на събитието беше съсредоточен върху държавите, които са кандидатки за присъединяване към ЕС (Албания, Македония, Сърбия и Турция), както и върху държавите – потенциални кандидатки за членство (Босна и Херцеговина, Косово и Черна Гора).
Събитието беше открито от заместник-министъра на вътрешните работи, г-н Филип Гунев. Г-н Гунев представи политиката на националните власти в Република България по защита на финансовите интереси на ЕС. Заместник-министърът обърна специално внимание на ролята на службите АФКОС, на техните основни задачи и необходимостта от тясно сътрудничество, както помежду им, така и с Европейската служба за борба с измамите.
Директорът на дирекция АФКОС, г-н Борислав Хлебаров, представи хронологията на създаването и развитието на службата в България, нейните основни функции и задачи Фокусът беше поставен на административните проверки, провеждани от дирекцията, както и на добрите практики, установени при оперативното сътрудничество с ОЛАФ.
Г-жа Шарлоте Аруиди, началник на отдел „Вътрешно-институционални и международни отношения“ в ОЛАФ, представи анализ, свързан с последните политически и законодателни промени в областта на защитата на финансовите интереси на ЕС.
По време на форума бяха представени службите за защита на финансовите интереси в Италия, Естония, Хърватия, Румъния и Португалия. Основните акценти в темите на колегите от службите АФКОС в държавите-членки бяха насочени към моделите при структуриране на звената, тяхната мисия, основните функции и задачи. Споделени бяха опитът и добрите практики, включително и конкретни примери от работата им.
Програмата на събитието включваше и дискусии, свързани с предизвикателствата, които стоят пред службите АФКОС в процеса по защита на финансовите интереси на Европейския съюз.
Във втората сесия на семинара участниците се включиха в работни групи, където се дискутираха следните теми:
- Национални стратегии за борба с измамите, адаптирани към програмен период 2014 – 2020 г.: приемането им и прилагането им от държавите-членки и от държавите, които са кандидатки за присъединяване към Европейския съюз;
- Сътрудничество между ОЛАФ и компетентните национални власти при провеждане на проверки на място: прилагани техники при разследванията, методи и процедури, използвани от службите АФКОС/ОЛАФ;
- Докладване на нередности: предизвикателства и предстоящи промени при изпълнение на програмен период 2014 – 2020 г.