Член 325 от Договора за функционирането на Европейския съюз налага на Европейската комисия и на държавите-членки задължението за защита на финансовите интереси на ЕС и за водене на борба с измамите в областите на споделена отговорност между Европейския съюз и държавите-членки. Съгласно член 325, параграф 5 Комисията, в сътрудничество с държавите-членки, внася ежегодно в Европейския парламент и в Съвета доклад относно приетите мерки за прилагането на този член.
Докладът на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно „Защита на финансовите интереси на Европейския съюз — Борба с измамите — годишен доклад за 2010 г.” (COM(2011)595) съдържа обобщение на статистическите данни за нередностите, докладвани от държавите-членки за областите, в които държавите-членки изпълняват бюджета (селскостопанска политика, политика на сближаване и предприсъединителни фондове, т.е. около 80% от бюджета), както и за събирането на традиционните собствени ресурси на ЕС. В него също така е направена и прогноза за нередностите в областта на разходите, управлявани пряко от Комисията, както и преглед на оперативните дейности на Европейската служба за борба с измамите.
Подробни данни се съдържат в документа, придружаващ горепосочения доклад под формата на работен документ на службите на Комисията „Статистическа оценка на нередностите – собствени ресурси, селско стопанство, политика на сближаване, предприсъединителни фондове и преки разходи – 2010 година” (SEC(2011)1108). Друг придружаващ документ е работният документ на службите на Комисията „Прилагане на член 325 от държавите-членки през 2009 г.” (SEC (2011)1107), който се основава на отговорите на държавите-членки на въпросника по член 325, одобрен заедно с тях в рамките на Консултативния комитет за координиране предотвратяването на измамите (COCOLAF) и адаптиран всяка година с оглед на натрупания опит, с цел улесняване на контрола по отношение на мерките за борба с измамите.
В текста на Доклада за 2010 г. е направена оценка на новодокладваните случаи, свързани с финансирането по САПАРД. В тази връзка за България е отчетенo важно развитие, чийто индикатор е факта, че нередностите и предполагаеми случаи на измами основно се откриват от националните служби, с което се подчертава подобрението на работата на вътрешните контролни системи.
Пълният текст на документа може да намерите на адрес: http://ec.europa.eu/anti_fraud/reports/anti-fraud_en.html