220 са случаите, по които Европейската служба за борба с измамите /ОЛАФ/ е работила през 2009 година.
„Да посрещнем предизвикателствата на успеха” – това е мотото на ОЛАФ за следващата година.
Ежегодно ОЛАФ публикува свой доклад за оперативната си дейност през изтеклата година, отделно от Европейската комисия. В Доклада на ЕК за защита финансовите интереси на общността, за разлика от този на ОЛАФ, освен информация за открити нередности и измами, се съдържат и статистически данни, за които Европейската комисия е информирана от отделните държави-членки на съюза.
220 са случаите, по които ОЛАФ е работил през 2009 г., като техният брой е по-висок в сравнение с тези от предишната година/2008/. Тогава те са били 204. Три са основните области, върху които се фокусира доклада на службата, при които са установени повечето от нередностите и измамите: системни слабости в работата на новосъздадената Европейска агенция; ощетяването на бюджета на ЕС от страна на член на Европейския парламент; разследванията за възможни системни измами и злоупотреба с финансови средства в рамките на програмата САПАРД.
„ОЛАФ разследва твърдения за широкоразпространени измами при финансирането на предприятия за производство на месо в България” – се казва в Доклада. „В контекста на отделно разследване, митническите власти в редица страни-членки на ЕС, бяха помолени от ОЛАФ да удостоверят автентичността на документи /фактури/ за извършени материални разходи”. ОЛАФ работи в тясно сътрудничество със службите на пет държави-членки, а на място контролира работата по различни случаи в други седем страни, за да бъдат съвсем точно установени размерите и областите на измамата, се казва още в Доклада за 2009 г.
Докладът акцентира върху независимите оперативни разследвания на Европейската служба за борба с измамите през 2009 г. и представя редица конкретни случаи, които показват значението и ефективността от дейността на службата. Действащият в момента директор на ОЛАФ Николас Илет припомня, че под ръководството на г-н Франц Херман Брюнер, ОЛАФ се е превърнала в мултидисциплинарна администрация, с огромни компетенции в борбата с измамите във всички области, в разследванията, при сътрудничеството и координацията, в анализите и превенцията.
В края на доклада се извеждат и приоритетните предизвикателства за бъдещата работа: това са предизвикателствата на успаха, на поддържането на високата ефективност на службата във време, когато опасностите са по-големи от средствата за противодействието им, както и гарантирането на оперативната последователност на Европейската служба за борба с измамите.